/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

نحوه ی تولید چرم

نحوه ی تولید چرم

دباغی پوست گروهی از جانوران علی الخصوص دام زنده در صنعت تولید چرم منتهی به تولید محصولی به نام چرم می شود.
عملیات دباغی، پوست فسادپذیر را به یک ماده طبیعی ماندگار و قابل استفاده برای کاربردهای مختلف تبدیل می ‌کند. چرم و چوب هر دو اساس فناوری پیشینیان ما را تشکیل می ‌داده است.
در حالی‌ که گوشت ارزش بیشتری از پوست خام دارد و خرید دام زنده با توجه به مقدار وزن گوشت آن قیمت گذاری می شود، مواد خام به کار گرفته در صنعت خز ارزش بیشتری از گوشت دارند و به همین دلیل گوشت یک محصول جانبی از دام تلقی می‌شود. البته مهم ‌تر از پوست ‌حیوانات، سر و بخشی از پشت آنهاست. کاربرد دیگرپوست‌ های حیوانات در تولید چسب و ژلاتین می باشد.
به دلیل فسادپذیر بودن پوست و هجوم عوامل مؤثر بیرونی باید در پوست تغییراتی را به وجود آورد. در عین حال این تغییرات نباید باعث تغییرماهیت اصلی پوست شود.
به انجام این مراحل در صنعت تولید چرم ، دباغی پوست می گویند.
چرم از جانورانی مانند گوسفند زنده ، گاو، شترمرغ و حتی مار و کروکودیل نیز به دست می آید و انواع مختلفی دارد. چرم گوسفند با کیفیت در کشور طرفداران زیادی دارد. چرم گاو مقاوم است و آن در موارد دیگری چون ساخت دستکش و یا مصارف ایمنی به کار می رود.

چگونگی تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

این تشخیص گاهی مواقع بسیار دشوار است. یکی از آن ها قیمت چرم طبیعی می باشد که از نوع مصنوعی آن بسیار گران تر می باشد. بعضی از چرم های اصلی دارای شناسنامه هستند. روش دوم این است که چرم را لمس کنید و به قسمت های انتهایی آن توجه کنید اگر نشانی از حالت پلاستیکی و نرم بودن را دیدید بدانید این چرم مصنوعی است و اصل نیست. مورد دیگر بوی چرم طبیعی است که بسیار خاص بوده ونمی توان مشابه آن را به وجود اورد. البته امروزه چرم های مصنوعی بسیار با کیفیتی نیز تولید می شود که تشخیص ان ها از چرم طبیعی فقط کار یک کارشناس می باشد.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید