/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

اهمیت مرتع

اهمیت مرتع

اهمیت مرتع و چراگاه برای پرورش گوسفندان به این دلیل است که این جانداران تمام انرژی مورد نیاز خود را برای رشد و بقا از چریدن تامین می کنند. چریدن در فضای باز از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است البته در صورتی بازدهی خوبی دارد که مرتع مورد نظر منبعی سرشار از علوفه باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده ی بیش از حد دام زنده از چراگاه های طبیعی آثاری مخرب در میحط زیست دارند و دامدار ها باید از روش مناسب از چراگاه ها برای دام های خود استفاده کنند زیرا که استفاده ی بی ر ویه و مداوم از یک مرتع یا چراگاه توسط دام زنده باعث آسیب به ریشه علف ها می شود.

• چراگاه های مختلف

مراتع مختلفی از نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد که با توجه به خود رو بودن آن ها و یا کاشت توسط انسان نوع آن ها مشخص می شود. دامداران می توانند گیاهانی همچون یونجه و شبدر را برای استفاده ی دام های خود بکارند که برای مصرف دام ها مناسب هستند. نوع چراگاه در پرورش دام ها بسیار اهمیت دارد از این رو که برای خرید دام زنده به این نکته توجه داشته باشید که به شکل مناسب تغذیه آن ها تامین شده باشد.

مراتع با پوشش گیاهی انبوه

این چراگاه ها پر از درخت هستند و از نوع طبیعی مراتع به شمار می ر وند. وقتی فاصله بین گونه های گیاهی زیاد باشد، رشد علف ها بین آن ها میسر می شود و به عنوان محیطی مناسب برای چریدن دام زنده تبدیل می شوند البته این امکان برای رشد علوفه زمانی مناسب است که نور کافی به آن ها برسد.

مراتع با پوشش گیاهی خلوت

در این نوع مراتع درختان انبوه وجود ندارد و فقط شامل علوفه و بوته و درختچه های اندک می باشد.

• مراتع مورد علاقه ی دام

دام زنده به مراتع کوهستانی بیشتر علاقه نشان می دهند، این چراگاه ها معمولا در نواحی نیمه خشک و نیمه مرطوب یافت می شوند.
شما عزیزان می توانید برای خرید دام زنده و اطلاع از قیمت دام زنده به سایت دام سپید مراجعه کنید و یا با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید