/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

بیماری های چشمی در بز

بیماری های چشمی در بز

خرید گوسفند زنده یا بز و دیگر دام ها با نژادهای متفاوت از جمله مواردی است که با کمی دقت در سالم بودن دام می تواند به بهترین نحو انجام گیرد.
من جمله بیماری های متداول در بزها عفونت های چشمی است که با علائم مختلفی مانند ریزش اشک، قرمزی چشم، تورم، پوسته پوسته شدن، ریزش بیش از حد موهای اطراف چشم و … می تواند بروز پیدا کند.
در همین راستا توصیه می شود حداقل دو بار در روز هنگام غذا خوردن دام ها، آنان را چک کنید تا اگر متوجه تغییر رفتار در بز شدید سریعا به درمان آن اقدام کنید.
اگر بز با سطوح اطراف خود برخورد می کند یا به صورتی غیر معمول سرش را بالا نگه داشته است یا در زمان عبور از در مردد است، بی شک دچار یک عارضه چشمی شده است و چنانچه فورا درمان آن آغاز نشود احتمال کوری وجود دارد.

ساختار چشم بز

ساختار چشم بز از سه پلک تشکیل شده است که مجموعه آن ها کار حفاظت از چشم در مقابل عوامل محیطی را به عهده دارد.
پلک پایینی و بالایی در مواجهه با عوامل محیطی خطر آفرین فورا بسته خواهند شد.
یکی از وظایف این دو پلک حفظ رطوبت درون چشم توسط اشک است و همچنین حفاظت از چشم در برابر نور شدید نیز از وظایف دیگر آن ها می باشد.
پلک سوم بز به نام غشای کنترل کننده نامیده می شود که کار محافظت بیشتر را انجام می دهد.
جالب است بدانید اشک چشم دارای ایمونوگلوبولین می باشد که به نحوی نیز موجب کاهش عفونت های چشمی در دام ها می گردد.

انواع بیماری های چشمی در بز

بیماری های چشمی انواع مختلفی دارند که شایع ترین آن ها آنتروپیون، بیماری پینکی آی که موجب قرمزی چشم بز می گردد، مایکوپلاسما و کلامیدوفیلا هستند.
دام سپید یک نمایندگی معتبر عرضه دام زنده شهرداری می باشد که به شما اطمینان می دهد در کیفیت و قیمت گوسفند زنده بهترین پیشنهادات را ارائه خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید