/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

دلایل گرانی قیمت دام

دلایل گرانی قیمت دام

قیمت گوسفند زنده به عوامل متفاوتی بستگی دارد و گاهی مشاهده می شود در یک بازه زمانی با گرانی بسیار یا ارزانی همگانی مواجه می شود.
اگر شما نیز قصد خرید گوسفند زنده را دارید بهتر است پیش از تعیین زمان خرید با دلایل گران شدن آن آشنا شوید تا یک موقعیت و شرایط مناسب را برای این کار انتخاب نمایید.

شرایط آب و هوای

گاهی اوقات مشاهده می شود که مسئولین خبر می دهند به دلیل خشکسالی های پیاپی و عدم وجود آب کافی برای چرای دام زنده در ایران، تعداد این دام ها با کاهش فراوانی مواجه شده است و به تبع با افت تعداد دام های زنده و بالا رفتن تقاضا جهت دریافت گوشت، قیمت گوسفند زنده و گوشت افزایش می یابد.

فصول متفاوت

فصل های ویژه انتهای زمستان و آغاز تابستان در اقتصاد دام زنده اهمیت بسیاری دارند.
در ابتدای تابستان دامدارها به دلیل تولید مثل بیشتر دام ها و بالا رفتن جمعیت گوسفندها، فروش دام را محدودتر خواهند کرد تا قیمت دام به طور طبیعی به دلیل افت عرضه گوشت، کمی افزایش یابد و طبیعتا در انتهای زمستان نیز به دلیل کمبود و محدودیت فروش دام های زنده قیمت گوسفند زنده و گوشت با افزایش مواجه خواهد شد.

گرانی آذوقه دام

لازم به ذکر است که اکثر آذوقه دامپروری ها از کشورهای خارجی تامین می گردد که البته جای تاسف دارد.
بنا به تحریم های سخت و اضافه شدن هر روزه قیمت دلار، این آذوقه های دام نیز به طور تصاعدی با افزایش قیمت رو به رو می شوند که در نتیجه شاهد گران شدن قیمت دام زنده و به تبع گوشت گوسفند در جامعه می شویم.
اگر آذوقه دام و طیور به مقدار کافی در داخل ایران به تولید انبوه رسیده و موجود باشد دیگر تحریم ها و قیمت دلار نمی توانند موجب گرانی گوشت و نابسامان شدن وضعیت شوند.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید