/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

ویژگی های پشم گوسفند

ویژگی های پشم گوسفند

در ابتدا بایستی عنوان کنیم که جنس پشم گوسفند پروتئین و کراتین است که در ناخن، شاخ و سطوح خارجی پوست گوسفند نیز این دو ماده پیدا می شود.
به طور کلی الیافی که انسان ها برای مصارف مختلف استفاده می کنند در دو گروه طبیعی و مصنوعی دسته بندی می گردند.
الیاف پلیمری و غیر پلیمری جزء الیاف های مصنوعی می باشند، ولی الیاف طبیعی به چندین گروه شامل بخش گیاهی یا سلولزی، معدنی یا آزبست و حیوانی تقسیم می گردند.

نژاد گوسفندهای پشمی

نژادهای مختلفی از گوسفندها در تمامی دنیا موجود است که هریک دارای خصوصیات مخصوص به خودشان هستند و دارای مدلی خاص از پوشش می باشند.
به همین علت نیز گوسفندان به لحاظ نوع پشم به چندین گروه دارای پشم های ظریف، متوسط، بلند، آمیخته و پشم قالی دسته بندی می گردند.
در این جا قصد داریم این گروه ها را یک به یک مورد بررسی قرار دهیم.
توجه کنید که قیمت گوسفند زنده در هر کدام از این نژاد ها با نژاد دیگر تفاوت دارد. عرضه دام بهداشتی در دام سپید با بهترین کیفیت و قیمت انجام می گیرد.

انواع گروه های گوسفند پشمی

گوسفند پشم ظریف: پشم هایی با قطر ۱۷ الی ۲۳ میکرون و بلندی حدود ۵ الی ۱۰ سانتی متر دارند و اکثرا از نژاد مرینوس با مقدار پشم تقریبا ۴ کیلوگرم هستند.
گوسفند پشم متوسط: این مدل گوسفند زنده دارای پشم ضخیم تر و براق تر است و به صورت کلی بیشتر در چرخه تولید قرار گرفته است.
گوسفند پشم بلند: این سری دام های پشم بلند به صورت متوسط قطر الیافی در حدود ۳۶ الی ۵۰ میکرون را دارا هستند و بلندی پشم آنان تقریبا ۱۵ الی ۳۷ سانتی متر است.
گوسفندان پشم آمیخته: این گوسفندان نیز قطر و ظرافت پشمی مشابه با گوسفندان متوسط دارند و تفاوت آنان در طول بیشتر پشمشان است.
گوسفندان پشم قالی: این گروه نیز همان طور که از نامشان پیدا است برای درست کردن ریسمان قالی استفاده می شوند.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید