/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

دوقلو زایی در گوسفندان

دوقلو زایی در گوسفندان

افراد زیادی به دنبال گوسفندانی هستند که نژاد دوقلو زایی داشته باشند. دوقلو زایی، افزایش سرمایه دامدارانی که به پرورش گوسفند زنده می پردازند را به همراه دارد.
برای اطلاع از قیمت گوسفند زنده و گوسفندانی که نژاد چند قلویی دارند می توانید با ما تماس بگیرید.

برای خرید گوسفندان نژاد چند قلویی می توانید به مراکز عرضه دام بهداشتی مراجعه کنید، از جمله نژادهای دوقلو زا میتوان به گوسفند آواسی، سافولک، فین شیپ، رومانوف و شیری لاکن اشاره کرد.
علاوه بر نژاد گوسفند عوامل متعدد دیگری در چندقلو زایی تاثیر دارد.

عوامل موثر در دوقلو زایی

یکی از مهم ترین عوامل تضمین زایمان های متعدد مسئله تغذیه گوسفند است.
این بدان معنی نیست که تغذیه به گونه ای باشد که منجر به چاق شدن گوسفند شود این خود مشکلاتی را به همراه دارد و باعث پرداخت هزینه های بیشتر بابت تغذیه گوسفند می شود و همچنین توانایی میش ها را در حفظ بارداری کاهش می دهد.
تغذیه گوسفند باید کم ولی دارای انرژی غذایی زیادی باشد تا نیاز تغذیه گوسفند برآورده شود. این کار باید 2 الی 3 هفته قبل از تولید مثل شروع شود.
فراهم کردن یک فضای مناسب قبل و در طول فصل تولید مثل برای گوسفندان.
گوسفندان نباید هیچ گونه استرسی داشته باشند. داشتن انگل، وجود پوسیدگی سم و لنگ زدن گوسفند و … تخمک گذاری و باروری گوسفند را کاهش می دهد.
کرم زدایی از دیگر کارهایی است که قبل از بارور شدن گوسفند باید انجام شود.

فلاشینگ

فلاشینگ یک روش جیره ای است باعث چندقلو زایی در میش می شود فقط باید جیره فلاشینگ اعمال شود تا گوسفند با هر نژادی بتواند چندقلو داشته باشد.
ابتدا میش باید آمادگی کامل برای بارور شدن را داشته باشد و حتما میش را به یک دامپزشک نشان دهید و از سالم و سرحال بودن میش مطمئن شوید.
به تجویز دامپزشک واکسن های لازم را نیز تهیه و تزریق کنید.

مراحل شروع کار به صورت زیر می باشد:

به مدت ده روز از علوفه های کم ارزش برای تغذیه گوسفندان در نظر بگیرید و تا جایی که امکان دارد از واکسن آنتروتوکسمی استفاده کنید.
در مرحله بعد به مدت پانزده روز از جو یا تریتیکاله و حتی ترکیبی از این دو و یونجه های تازه به صورت مرحله ای برای تغذیه گوسفندان انتحاب کنید. دو روز مانده به انتهای این مرحله، مرحله بعد آغاز می شود.
مرحله سوم به مدت سه روز قوچ ها را در نزدیکی میش ها قرار دهید ولی تماسی با یکدیگر نداشته باشند.
بعد از پایان این سه روز قوچ ها را در میان میش ها رها کرده و تغذیه ای که در مرحله دوم گفته شد به مدت 10 روز دیگر ادامه پیدا کند، سپس گوسفندان به صورت جیره ای نگهداری شوند.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید