/ توسط /   دسته‌بندی نشده / 0 نظرات

انواع الیاف

انواع الیاف

همانطور که در مقالات بیان کردیم بالا بودن قیمت گوسفند زنده در بالا بودن قیمت پشم آن بی تاثیر نیست. در بیشتر موارد مردم گوسفند زنده می خرند تا از گوشت، پوست و پشم آن استفاده کنند. در این مقاله بیشتر به بررسی انواع الیاف می پردازیم. می خواهید بدانید که چند نوع الیاف داریم و پوششی که شما استفاده می کنید از کدام نوع این الیاف است؟ پس با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی کسب کنید. به طور کلی انواع الیاف ها به سه گروه زیر تقسیم می شوند که توضیح مختصری در مورد هر کدام بیان می کنیم.

الیاف حیوانی

الیاف حیوانی را همه ما می شناسیم که این الیاف از پوشش بدن حیوانات گرفته می شود. این الیاف از پشم و مو حیوانات گرفته می شود و در برخی موارد از ماده ای که از کرم ابریشم گرفته می شود الیاف ساخته می شود. به طور کلی الیاف حیوانی شامل پشم، ابریشم و مو است.
از قدیم تا به امروز به کمک الیاف دام زنده پوشاک تهیه می شود و با پیشرفت، الیاف های جدید به روی کار آمد.

الیاف گیاهی

مهم ترین الیاف نساجی پنبه است و انواع دیگر آن شامل کتان، کنف و چتایی و غیره می شود. با توجه به این که الیاف از کدام قسمت گیاه تهیه می شود به دسته های زیر تقسیم می شوند.
1- الیاف دانه ای مانند پنبه
2- الیاف برگی مانند سیسال و مانیلا
3- الیاف ساقه ای مانند کتان، چتایی و کنف و باگاس
4- الیاف میوه ای مانند نارگیل

الیاف معدنی

الیاف معدنی به طور معمول در پارچه های نسوز به کار می رود و دارای مصارف صنعتی می باشد. این الیاف در صنعت نساجی محدود است.
برخی از الیاف ها دارای ارزش بالایی هستند که در همه وسایل استفاده نمی شوند. برای اطلاع از روش شناخت انواع الیاف به ویژه از دام زنده با مقالات ما همراه بشید.

به اشتراک بگذارید


کامنت بگذارید